Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bottle - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-05-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 103.5 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
We also offer product sourcing and flight consolidation services. We've got our personal factory and sourcing office. We can easily present you with almost every style of merchandise linked to our merchandise range for Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bottle - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Ecuador , Ukraine , In the new century, we promote our enterprise spirit "United, diligent, high efficiency, innovation", and stick to our policy"basing on quality, be enterprising, striking for first class brand". We would take this golden opportunity to create bright future.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Factory Promotional Empty Cream Jars - 8ml / 1...
-
Popular Design for Screw Neck Perfume Bottle - ...
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - 100ml tran...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 15g / 30g...
-
Manufacturer for Square Cream Jar - 50g clear ...
-
High reputation Opal White Glass Jar - 1000ml ...

