China Factory for Cream Jar And Lotion Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | 10ml Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Empty Aluminum Perfume Bottle
With our superb management, potent technical capability and strict quality command procedure, we go on to provide our shoppers with trustworthy high-quality, reasonable costs and outstanding services. We goal at becoming considered one of your most trustworthy partners and earning your pleasure for China Factory for Cream Jar And Lotion Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: San Francisco , South Korea , Canberra , Our company warmly invites domestic and overseas customers to come and negotiate business with us. Let us join hands to create a brilliant tomorrow! We are looking forward to cooperating with you sincerely to achieve a win-win situation. We promise to try our best to provide you with high quality and efficient services.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
18 Years Factory Custom Logo Air Cushion Bb Cre...
-
Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottl...
-
Original Factory Small Plastic Jars - 15ml / 2...
-
Factory source Plastic Pill Bottles - 350ml fa...
-
Manufactur standard Clear Plastic Bottles - 15...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...




