Good Quality 200g Plastic Jar With Wooden Spoon - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Mary-Louise Parker on Creating Her Own Perfume in Paris with Daughter Aberash | Aluminum Perfume Bottle
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
With our abundant experience and considerate products and services, we have been recognized to be a reputable supplier for a lot of global consumers for Good Quality 200g Plastic Jar With Wooden Spoon - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Mombasa , Saudi Arabia , We are proud to supply our products to every auto fan all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
China Supplier Empty Cosmetic Glass Jar With Ca...
-
China OEM Supplement Packaging - 400ml aluminu...
-
OEM Factory for 80g Double Wall Cream Jar - 15...
-
Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmeti...
-
professional factory for Jar With Clamp Lid - ...
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 500ml alum...

