100% Original 50ml Aluminum Cream Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
The key to our success is "Good Product Excellent, Reasonable Rate and Efficient Service" for 100% Original 50ml Aluminum Cream Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Surabaya , Turin , Belarus , Our company always concentrate on the development of the international market. We have a lot of customers in Russia , European countries, the USA, the Middle East countries and Africa countries. We always follow that quality is foundation while service is guarantee to meet all customers.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 7...
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
Lowest Price for Aluminum Liquor Bottle - 3ml ...
-
China Cheap price Wood Cap Acrylic Cream Jar - ...
-
Cheap PriceList for Plastic Sample Jar - 30ml ...
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...











