Factory made hot-sale Pp Cosmetic Plastic Cream Jar - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-10-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Plastic Cosmetic Jar
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
We continue to keep increasing and perfecting our solutions and service. At the same time, we operate actively to do research and enhancement for Factory made hot-sale Pp Cosmetic Plastic Cream Jar - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kyrgyzstan , Irish , UAE , With a team of experienced and knowledgeable personnel, our market covers South America, the USA, the Mid East, and North Africa. Many customers have become our friends after good cooperation with us. If you have the requirement for any of our products, please contact us now. We are looking forward to hearing from you soon.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Factory supplied Square Acrylic Cream Jar Black...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 14 o...
-
New Delivery for Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
Big discounting 5ml Perfume Spray Bottles - 40...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 280ml...



