Super Lowest Price 5ml Cosmetic Jars - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
The key to our success is "Good Product Excellent, Reasonable Rate and Efficient Service" for Super Lowest Price 5ml Cosmetic Jars - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Lithuania , Slovenia , Our company is working by the operation principle of "integrity-based, cooperation created, people oriented, win-win cooperation". We hope we can have a friendly relationship with businessman from all over the world.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
100% Original Round Aluminum Jar - 150ml empty...
-
2017 New Style Plastic Packaging - 250ml black...
-
professional factory for Empty Facial Cream Cos...
-
18 Years Factory Empty Cream Jar With Silver Ca...
-
Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bott...
-
Factory Cheap 25ml Black Perfume Bottle - 250m...

