OEM/ODM China 18mm Aluminum Cap - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Aluminum Perfume Bottle
To get the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and much more skilled crew! To reach a mutual benefit of our prospects, suppliers, the society and ourselves for OEM/ODM China 18mm Aluminum Cap - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuwait , Netherlands , Sao Paulo , Faced with the vitality of the global wave of economic integration, we are confident with our high-quality products and sincerely service to all our customers and wish we can cooperate with you to create a brilliant future.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
18 Years Factory Empty Pmma Cream Jar - 37mm i...
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...
-
Special Design for Octagon Attar Perfume Bottle...
-
Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 33...
-
Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar...
-
Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - ...


