China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 50 Ml - 150ml PET plastic face cream container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 81 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best perfume 2018: Find your perfect scent with the best perfumes from £36 | Custom Perfume Bottles
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
We always continually offer you the most conscientious purchaser services, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These efforts include the availability of customized designs with speed and dispatch for China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 50 Ml - 150ml PET plastic face cream container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Swedish , United Arab Emirates , Guinea , We maintain long-term efforts and self-criticism, which helps us and improvement constantly. We strive to improve customer efficiency to save costs for customers. We do our best to improve the quality of product. We will not live up to the historic opportunity of the times.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Fixed Competitive Price Plastic Spice Jars - 5...
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
Fast delivery Mini Perfume Bottle - 15g / 30g ...
-
Factory source Metal Aluminum Jar - 420ml empt...
-
Factory Outlets 120g Pet Plastic Cosmetics Jar ...
-
Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - ...

