OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have been ready to share our knowledge of advertising worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools present you ideal price of money and we've been ready to create with each other with OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Victoria , Oman , Orlando , We always adhere to follow the honesty, mutual benefit, common development, after years of development and the tireless efforts of all staff, now has perfect export system, diversified logistics solutions, comprehensive meet customer shipping, air transport, international express and logistics services. Elaborate one-stop sourcing platform for our customers!
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Discountable price Perfume Bottles Glass - 30g...
-
Factory wholesale Plastic Bottles For Medicine ...
-
Factory directly Perfume Glass Bottles - a ser...
-
Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 8ml ...
-
Big Discount Design Your Own Perfume Bottle - ...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 1...




