Manufacturing Companies for Custom Perfume Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
With advanced technologies and facilities, strict high quality regulate, reasonable price tag, excellent support and close co-operation with shoppers, we have been devoted to furnishing the best benefit for our buyers for Manufacturing Companies for Custom Perfume Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Latvia , European , Malawi , As a way to make use of the resource on the expanding information and facts in international trade, we welcome prospects from everywhere on the web and offline. In spite in the top quality products and solutions we supply, effective and satisfying consultation service is supplied by our professional after-sale service group. Solution lists and thorough parameters and any other info weil be sent for you timely for the inquiries. So make sure you get in touch with us by sending us emails or contact us if you have any concerns about our firm. ou can also get our address info from our web site and come to our enterprise. or a field survey of our solutions. We're confident that we have been going to share mutual results and build solid co-operation relations with our companions in this market. We're looking forward to your inquiries.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
-
Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plasti...
-
Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - J...
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 50m...
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - 500ml l...
-
Excellent quality Water Spray Bottle - 50ml cl...
-
China Supplier Aluminum Bottle Disposable - 10...




