OEM Supply Cosmetic Jar White - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Our company since its inception, always regards product quality as enterprise life, continuously improve production technology, improve product quality and continuously strengthen enterprise total quality management, in strict accordance with the national standard ISO 9001:2000 for OEM Supply Cosmetic Jar White - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Victoria , Liberia , Turin , After years' creating and developing, with the advantages of trained qualified talents and rich marketing experience, outstanding achievements were gradually made. We get good reputation from the customers due to our good solutions quality and fine after-sale service. We sincerely wish to create a more prosperous and flourishing future together with all the friends home and abroad!
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Manufacturer for Square Cream Jar - 50g clear ...
-
High Quality 200g Pp Cream Jar - 8ml / 10ml lu...
-
OEM/ODM Manufacturer Plastic Card Perfume Bottl...
-
2017 wholesale price Glass Bottle For Perfume -...
-
Factory Free sample 50ml Glass Perfume Bottles ...
-
China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottl...


