China Gold Supplier for 30g Aluminum Cream Jar - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
Best perfume 2018: Find your perfect scent with the best perfumes from £36 | Custom Perfume Bottles
Attaining consumer satisfaction is our company's purpose without end. We will make wonderful endeavours to produce new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive requirements and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale services for China Gold Supplier for 30g Aluminum Cream Jar - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Las Vegas , Jordan , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in beauty and other industries. Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
Wholesale Discount Empty Aluminum Bottle - 300...
-
Factory supplied Plastic Bottle With Pump Dispe...
-
Bottom price Cosmetic Powder Jar - 250ml safe ...
-
China Factory for Cosmetic Spray Bottle - 5g /...
-
Factory For Airless Cream Jar 30g - Custom oxi...
-
Hot sale Factory Cream Jar 50g - 500ml transpa...




