Good Quality Empty Cosmetic Ceam Jar - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
SLS Beverly Hills completes $22M redesign | Plastic Cosmetic Jar
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our firm for the long-term to create jointly with consumers for mutual reciprocity and mutual reward for Good Quality Empty Cosmetic Ceam Jar - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Yemen , Turkmenistan , Japan , Ought to any of these products be of curiosity to you, remember to allow us to know. We are going to be satisfied to give you a quotation on receipt of one's in depth specs. We've our private experienced R&D enginners to meet any of one's requriements, We appear forward to receiving your enquires soon'and hope to have the opportunity to work together with you in the future. Welcome to check out our company.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 68...
-
Lowest Price for 1oz Packaging Cream Jar - 250...
-
China New Product Jar Lids - 10ml / 12ml / 14 ...
-
Wholesale Discount 5ml Mini Plastic Perfume Bot...
-
China wholesale 100 Freshener Bottle - 200ml a...
-
Top Suppliers 6ml Spray Atomizer - 24/410 doub...



