Hot Sale for Mist Spray Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | 10ml Perfume Bottle
As a way to finest meet up with client's wants, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Aggressive Price, Fast Service" for Hot Sale for Mist Spray Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab emirates , Palestine , Nairobi , Over the years, with high-quality products, first- class service, ultra-low prices we win thee trust and favor of customers. Nowadays our products sell all over the domestic and abroad. Thanks for the regular and new customers support. We provide high quality product and competitive price, welcome the regular and new customers cooperate with us!
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
High Quality Recycle Mental Cosmetic Jar - 30m...
-
High Performance Silver Empty Cream Jar - 50g ...
-
Europe style for Empty Aluminum Cosmetic Cream ...
-
Good quality Gold 50g Acrylic Container - 300m...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...




