OEM manufacturer Hot Sale Aluminum Face Cream Jars Empty - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
We usually think and practice corresponding for the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body as well as the living for OEM manufacturer Hot Sale Aluminum Face Cream Jars Empty - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Oslo , Panama , Rio de Janeiro , Our faith is to be honest first, so we just supply high quality products to our customers. Really hope that we can be business partners. We believe that we can establish long time business relationship with each other. You can contact us freely for more information and pricelist of our products ! You will be Unique with our hair products !!
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 68m...
-
OEM Manufacturer Skin Whitening Cream - 100ml ...
-
China Manufacturer for Acrylic Cream Jar - 5 m...
-
China wholesale Cream Empty Container - 15g / ...
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - 350ml fan...
-
Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar...




