China Manufacturer for Card Shape Spray Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
"Quality initially, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, in order to create repeatedly and pursue the excellence for China Manufacturer for Card Shape Spray Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mombasa , Uruguay , Pretoria , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our solutions are extensively used in beauty and other industries. Our solutions are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Factory making Medical Cream Jar - 600ml print...
-
2017 Good Quality Black Glass Screw Neck Perfum...
-
Short Lead Time for Cosmetic Cream Empty Glass ...
-
professional factory for Plastic Cosmetic Conta...
-
Factory making Cute Fruit Design Cream Jar - A...
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...

