High Quality for 20ml Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
We continuously execute our spirit of ''Innovation bringing development, Highly-quality ensuring subsistence, Management advertising and marketing gain, Credit history attracting buyers for High Quality for 20ml Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Porto , Haiti , Hamburg , We're introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our merchandise. Now we have a team of dedicated trained experienced who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
One of Hottest for 50g Round Shaped Cream Jar -...
-
Fast delivery Mini Perfume Bottle - 15g / 30g ...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
One of Hottest for White Aluminum Jar - 330ml ...
-
Popular Design for Plastic Container - 300ml n...
-
2017 New Style Face Cream Bamboo Jar - 420ml e...




