Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging 2018 Market Analysis, Segments, Competitors, Competitors, Market Share, Growth Forecast from 2018-2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs for Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Porto , Guatemala , Colombia , Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
2017 China New Design Small Glass Cream Contain...
-
New Arrival China Refillable Spray Bottle - 10...
-
Factory made hot-sale Transparent Glass Spray B...
-
Factory directly Facial Cream Packaging - 30g ...
-
Manufacturer for Jar Cosmetics Empty - 100ml t...
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 5 ml alum...











