New Arrival China Transparency Perfume Bottles - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | 10ml Perfume Bottle
We're convinced that with joint endeavours, the business between us will bring us mutual benefits. We are able to guarantee you products high quality and competitive value for New Arrival China Transparency Perfume Bottles - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Lisbon , Tajikistan , We have a good reputation for stable quality products, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with car manufacturers, auto part buyers and the majority of colleagues both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
China OEM Glass Cream Bottle - 200ml aluminum ...
-
Trending Products Aluminium Screw Cap - 100ml ...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
New Delivery for Hair Salon Aluminum Spray Bott...
-
Cheapest Price Cosmetic Cream Jars 500ml - alu...
-
Best-Selling Pp Inner Bamboo Cream Jar - 24/41...




