OEM Manufacturer Empty Perfume Bottles - aluminum empty aerosol can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum aerosol can |
| Item No. | AF- |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm-66 mm |
| Height | Adjustable |
| Mouth | 20 mm / 32 mm |
| Capacity | 10 ml-660 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Custom Perfume Bottles
It adheres for the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products and solutions continuously. It regards shoppers, success as its individual success. Let us produce prosperous future hand in hand for OEM Manufacturer Empty Perfume Bottles - aluminum empty aerosol can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bogota , California , Sheffield , Our products have won an excellent reputation at each of the related nations. Because the establishment of our firm. we've insisted on our production procedure innovation together with the most recent modern day managing method, attracting a sizable quantity of talents within this industry. We regard the solution good quality as our most vital essence character.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
2017 Good Quality Black Glass Screw Neck Perfum...
-
factory Outlets for Acrylic Jar With Aluminium ...
-
Factory wholesale Glass Tube Perfume Bottle - ...
-
OEM China Customized Body Cream Jar - 330ml cr...
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...
-
High Quality for Round Plastic Cream Jar - 100...


