Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - 300ml new shaped aluminum beer can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-20-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 145 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
Our enhancement depends around the sophisticated devices ,exceptional talents and repeatedly strengthened technology forces for Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - 300ml new shaped aluminum beer can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Dubai , Oman , Argentina , We are seeking the chances to meet all the friends from both at home and abroad for the win-win cooperation. We sincerely hope to have long-term cooperation with all of you on the bases of mutual benefit and common development.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
High Performance Aluminum Lid - 200g luxury pl...
-
Reasonable price Aromatherapy Glass Roll On Bot...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Packaging - ...
-
New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 250m...
-
Trending Products Cosmetic Cream Jar 3g 5g - 5...
-
OEM Manufacturer Lip Balm Containers Wood - 47...



