OEM Customized Atomizer Glass Bottle - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
“Zero Cooling” – Pushing Molding Efficiency One Step Further | Aluminum Perfume Bottle
To meet the customers' over-expected gratification , we have our robust crew to offer our best over-all support which includes marketing, income, coming up with, production, excellent managing, packing, warehousing and logistics for OEM Customized Atomizer Glass Bottle - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , Colombia , Suriname , We are adhering to the philosophy of "attracting customers with the best products and excellent service". We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 8m...
-
Best Price for Aluminum Oil Bottle - 350ml / 5...
-
Original Factory Refillable Perfume Bottle Atom...
-
Reliable Supplier 10g Cream Cosmetic Jar - 14 ...
-
China Gold Supplier for Rectangle Glass Perfume...
-
Renewable Design for Bamboo Cosmetic Container ...


