Factory best selling 16oz Empty Cosmetic Plastic Jars - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Custom Perfume Bottles
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
Our staff are usually in the spirit of "continuous improvement and excellence", and while using the top-quality high-quality items, favorable value and superior after-sales services, we try to acquire each and every customer's belief for Factory best selling 16oz Empty Cosmetic Plastic Jars - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: kazan , India , Seattle , We always insist on the management tenet of "Quality is First, Technology is Basis, Honesty and Innovation".We are able to develop new products continuously to a higher level to satisfy different needs of customers.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
100% Original Factory 15ml Frosted Perfume Bott...
-
Cheap price 50g Cosmetic Jar With Glass Inne - ...
-
Super Lowest Price 5ml Cosmetic Jars - 1L plas...
-
Ordinary Discount Perfume Spray Atomizers - 15...
-
Factory supplied Cosmtic Container - 9 oz food...
-
China OEM Glass Cream Bottle - Small pill bott...

