Factory best selling Aluminum Bottle Energy Drink - 5 ml black aluminum pen perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-29-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 15 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Aluminum Perfume Bottle
Premium Beauty News | 10ml Perfume Bottle
We pursue the administration tenet of "Quality is superior, Services is supreme, Standing is first", and will sincerely create and share success with all customers for Factory best selling Aluminum Bottle Energy Drink - 5 ml black aluminum pen perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Germany , Lahore , The quality of our products is equal to OEM's quality, because our core parts are the same with OEM supplier. The above products have passed professional certification, and we not only can produce OEM-standard products but we also accept Customized Products order.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bot...
-
2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thi...
-
Reliable Supplier Cheap Plastic Jar - 30g / 50...
-
OEM Customized Aluminium Cosmetic Cream Contain...
-
Top Quality 20g 30g 50g Face Cream Jar - 450ml...
-
18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - ...

