factory low price 15ml Perfume Glass Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
We're going to commit ourselves to giving our esteemed customers along with the most enthusiastically considerate providers for factory low price 15ml Perfume Glass Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , Curacao , French , We aim to become the modern enterprise with the commercial ideal of "Sincerity and confidence" and with the aim of "Offering customers the most sincere services and best quality products". We sincerely ask for your unchanged support and appreciate your kind advice and guidance.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
OEM China Cosmetic Cream Jar 50g - 30ml / 40ml...
-
Best-Selling Pet Plastic Cosmetic Jar - 150ml ...
-
China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - Cu...
-
Factory made hot-sale 500g Plastic Cream Jar - ...
-
Leading Manufacturer for 100g Mini Facial Cream...
-
Good Quality Bamboo Cream Cosmetic Jar - 30g /...











