Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
FAQs on Cosmetic Gram Jars
With reliable excellent approach, great name and ideal consumer services, the series of products and solutions produced by our company are exported to many countries and regions for Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Islamabad , Houston , Rotterdam , Ought to any of these products be of curiosity to you, remember to allow us to know. We are going to be satisfied to give you a quotation on receipt of one's in depth specs. We've our private experienced R&D enginners to meet any of one's requriements, We appear forward to receiving your enquires soon'and hope to have the opportunity to work together with you in the future. Welcome to check out our company.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
Hot sale Aluminium Trigger Spray Bottles - JA-...
-
Ordinary Discount Acrylic Round Jar - 250ml al...
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 3m...
-
Top Suppliers Frosted Pp Cream Jar - 250ml lux...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
2017 Good Quality Glass Dopper Water Bottle - ...

