OEM Customized Perfume Bottle Pump Atomizer - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-30 |
| Shape | Round |
| Body Color | Green or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 34 g |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | 10ml Perfume Bottle
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
We are commitment to offer you the aggressive price tag ,exceptional products and solutions high-quality, as well as fast delivery for OEM Customized Perfume Bottle Pump Atomizer - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Frankfurt , Montpellier , "Create Values,Serving Customer!" is the aim we pursue. We sincerely hope that all customers will establish long term and mutually beneficial cooperation with us.If you wish to get more details about our company, Please contact with us now!
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 37mm ...
-
Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - A...
-
Popular Design for Cosmetic Containers Wholesal...
-
Cheapest Price Pp Plastic Spray Pump Card Perfu...
-
Factory Cheap Glass Cream Jar 50g - 4 oz alumi...

