Factory making Spray Aluminum Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Plastic Cosmetic Jar
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Aluminum Perfume Bottle
We usually keep on with the principle "Quality To start with, Prestige Supreme". We've been fully committed to offering our purchasers with competitively priced excellent solutions, prompt delivery and skilled support for Factory making Spray Aluminum Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Georgia , Maldives , Paraguay , We have developed large markets in many countries, such as Europe and the United States, Eastern Europe and Eastern Asia. Meanwhile with the powerful predominance in persons with ability, strict production management and business concept.we constantly carry on self-innovation, technological innovation, managing innovation and business concept innovation. To follow the world markets fashion, new products are kept on researching and providing to guarantee our competitive advantage in styles, quality, price and service.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...
-
Factory Price Empty Cream Jar White - 5g mini ...
-
Discountable price Pet Cosmetic Cream Jar - 4 ...
-
Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar ...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 400m...
-
High definition Brand Cream Cosmetic Pp Jar 50m...











