OEM Customized Empty Clear Cosmetic Jars - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Top quality is our life. Purchaser need is our God for OEM Customized Empty Clear Cosmetic Jars - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mombasa , Sevilla , Nepal , Although continuous opportunity, we have now developed serious a friendly relationship with many oversea merchants, such as ones through Virginia. We securely assume that the merchandise regarding t shirt printer machine is often good through a great number of having its good quality and also cost.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
Factory Free sample Frosted Glass Jar - 100ml ...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 200ml P...
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 500ml alumi...
-
Factory making Empty Plastic Round Cream Jar - ...
-
Hot-selling Aluminum Perfume Bottle - 250ml al...
-
18 Years Factory Plastic Jars Screw Lid - JA-5...




