China Supplier Aluminum Bottle Disposable - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
We insist on offering high-quality production with great enterprise concept, honest product sales and also the finest and fast service. it will bring you not only the superior quality solution and huge profit, but the most significant should be to occupy the endless market for China Supplier Aluminum Bottle Disposable - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Dubai , Mauritius , Victoria , Our staffs are adhering to the "Integrity-based and Interactive Development" spirit, and the tenet of "First-class Quality with Excellent Service". According to the needs of every customer, we provide customized & personalized services to help customers achieve their goals successfully. Welcome clients from home and abroad to call and inquire!
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
Hot Sale for Cosmetic Cream Jar 10g For Beauty ...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 280ml...
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...
-
Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - ...
-
China Cheap price Pp Jar With Screw Lid - 200m...
-
Factory Promotional Empty Cream Jars - 10ml ox...




