Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Aluminum Perfume Bottle
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
The incredibly abundant projects administration experiences and 1 to one provider model make the superior importance of small business communication and our easy understanding of your expectations for Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Surabaya , Portugal , Looking forward, we will keep pace with the times, continuing to create new products. With our strong research team, advanced production facilities, scientific management and top services, we will supply high quality products to our customers worldwide. We sincerely invite you to be our business partners for mutual benefits.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
High Quality for Plastic Jar With Aluminum Lid ...
-
Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mo...
-
OEM/ODM Manufacturer Metal Spray Bottle - 50ml...
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 25...
-
Hot Sale for 5ml Glass Perfume Bottles - JA-5-...
-
Wholesale Price Hanging Mason Jars - 8ml / 10m...











