Factory making 5g Cream Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The best hand soap you can buy | Custom Perfume Bottles
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | Plastic Cosmetic Jar
Our enterprise since its inception, often regards solution excellent as enterprise life, continually strengthen output technology, enhance product high quality and continually strengthen organization total high-quality administration, in strict accordance using the national standard ISO 9001:2000 for Factory making 5g Cream Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech , Ottawa , South Korea , Our company has already had a lot of top factories and professional technology teams in China, offering the best products, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, professional operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
Europe style for Good Reputation Perfume Bottle...
-
Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles G...
-
Factory Supply Aluminium Cosmetic Bottle - 30g...
-
Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 400ml...
-
Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream ...




