OEM Customized Empty Clear Cosmetic Jars - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
Treat yourself to a perfume wardrobe | Aluminum Perfume Bottle
We are going to make every single effort for being excellent and excellent, and accelerate our ways for standing while in the rank of international top-grade and high-tech enterprises for OEM Customized Empty Clear Cosmetic Jars - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Romania , Japan , With the enterprising spirit of" high efficiency, convenience, practicality and innovation", and in line with such serving guidance of "good quality but better price, " and "global credit", we are striving to cooperate with the automobile parts companies all over the world to make a win-win partnership.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Hot sale Plastic Metal Powder Cosmetics Jar - ...
-
High Performance Cosmetic Jars Wholesale - 100...
-
Europe style for Good Reputation Perfume Bottle...
-
2017 Good Quality Perfume Bottle 90ml - 200ml ...
-
Super Purchasing for Glass Spray Perfume Bottle...
-
New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics -...

