Factory source Aluminum Beverage Bottles - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-05-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 103.5 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Aluminum Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
We've numerous great employees customers excellent at promoting, QC, and working with kinds of troublesome difficulty inside the generation method for Factory source Aluminum Beverage Bottles - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amsterdam , Niger , Ukraine , Since always, we adhering to the "open and fair, share to get, the pursuit of excellence, and creation of value"values, adhere to the"integrity and efficient, trade-oriented, best way , best valve" business philosophy. Together with our all over the world have branches and partners to develop new business areas, maximum common values. We sincerely welcome and together we share in global resources, opening up new career together with the chapter.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 300ml round...
-
professional factory for Plastic Cosmetic Conta...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 8m...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacture...
-
Big Discount 150ml Pet Bottle - 33cl aluminum ...
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...

