Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet - 500ml customized color aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
10 best organic and natural perfumes | Custom Perfume Bottles
To constantly improve the management system by virtue of the rule of "sincerely, good faith and quality are the base of enterprise development", we widely absorb the essence of related products internationally, and constantly develop new products to meet the demands of customers for Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet - 500ml customized color aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Japan , Hyderabad , New Orleans , Our products have mainly exported to south-east Asia Euro-America, and sales to all of our country. And depending on excellent quality, reasonable price, best service, we've got got good feedback from customers overseas. You are welcomed to join us for more possibilities and benefits. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Free sample for Aluminum Spray Bottles - 530ml...
-
Reliable Supplier Small Recycled Plastic Cosmet...
-
PriceList for Cosmetic Jar Aluminium - 12oz cu...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
Hot sale Factory Cosmetic Jar 100ml - 800ml go...











