OEM Customized Aluminum Bottle - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | N/A |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Oud Ispahan by Christian Dior (2012) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Adhering for the theory of "quality, services, performance and growth", we have received trusts and praises from domestic and worldwide shopper for OEM Customized Aluminum Bottle - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tajikistan , Hanover , Slovenia , We critically promise that we deliver all the customers with the best quality solutions, the most competitive prices and the most prompt delivery. We hope to win a resplendent future for customers and ourselves.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle ...
-
Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - ...
-
China OEM Cream Container Jar - Custom oxidati...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
Best Price for 100g Acrylic Square Jar - 500ml...
-
OEM/ODM Factory Body Spray Bottle - 6ml / 8ml ...




