New Delivery for Crystal Glass Perfume Bottles - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Aluminum Perfume Bottle
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for New Delivery for Crystal Glass Perfume Bottles - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mombasa , Indonesia , Romania , we have 8 years experience of production and 5 years experience in trading with the customers all over the world. our clients mainly distributed in the North America, Africa and Eastern Europe. we can supply high quality products with the very competitive price.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 400m...
-
Manufacturer of Small Aluminum Perfume Bottle -...
-
Professional Design Clay Hanging Car Perfume Bo...
-
Manufacturer for 50g Cream Jar - 10ml / 12ml /...
-
Leading Manufacturer for Acrylic Airless Jar - ...
-
OEM Supply 500ml Hdpe Plastic Bottle - 500ml a...

