Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-23-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
abide by the contract", conforms to the market requirement, joins during the market competition by its superior quality also as provides extra comprehensive and exceptional service for consumers to let them turn into significant winner. The pursue of the business, is definitely the clients' gratification for Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Islamabad , Latvia , Peru , High output volume, top quality, timely delivery and your satisfaction are guaranteed. We welcome all inquiries and comments. If you are interested in any of our products or have an OEM order to fulfill, please feel free to contact us now. Working with us will save you money and time.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
Factory source Pet Spary Amber Bottle - 500ml ...
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 37mm inner ...
-
Europe style for Aluminium Perfume Atomizer - ...
-
factory customized Shape Cosmetic Glass Jar 100...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 8ml /...
-
OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - 15...



