Good quality Spray Aluminium Bottle - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Beauty Products Of September 2018 | Empty Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
To be a result of ours specialty and service consciousness, our enterprise has won an excellent status between buyers all around the globe for Good quality Spray Aluminium Bottle - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Saudi Arabia , Bahamas , Wellington , Certainly, competitive price, suitable package and timely delivery will be assured as per customers' demands. We sincerely hope to build business relationship with you on the basis of mutual benefit and profit in the very near future. Warmly welcome to contact us and become our direct cooperators.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Wholesale Discount Empty Cream Jar 10ml - 30g ...
-
Original Factory 500g Plastic Jar - JA-3-3 ser...
-
Hot sale Factory 1.7oz Plastic Jar - 100ml alu...
-
OEM/ODM Factory Airless Aluminum Bottle - 500m...




