OEM/ODM Manufacturer Loose Powder Case - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-10-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | Empty Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
We consistently carry out our spirit of ''Innovation bringing development, Highly-quality ensuring subsistence, Management promoting benefit, Credit attracting customers for OEM/ODM Manufacturer Loose Powder Case - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Singapore , Liberia , Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. In a word, when you choose us, you choose a perfect life. Welcome to visit our factory and welcome your order! For further inquiries, please do not hesitate to contact us.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 7m...
-
PriceList for Glass Fragrance Bottle - 500ml a...
-
Best Price for Cosmetic Packaging Empty Cream J...
-
Chinese Professional Glass Ointment Jars - 6 m...
-
Wholesale Dealers of Big Volume Pp Cream Jar - ...
-
2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thi...



