Factory Cheap Plastic Jars With Colored Lids - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Every member from our high efficiency sales team values customers' needs and business communication for Factory Cheap Plastic Jars With Colored Lids - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guinea , Cannes , Thailand , We have got constantly insisted on the evolution of solutions, spent good funds and human resource in technological upgrading, and facilitate production improvement, meeting the wants of prospects from all countries and regions.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
One of Hottest for Whitening Cream Jar - 1000m...
-
Best Price for Empty Frosted Glass Jar With Bam...
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 330ml aluminum...
-
Factory wholesale Air Freshener Bottle - JA-5-...
-
Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bott...
-
China Cheap price Refillable Perfume Bottle - ...




