Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Summer reissue: Meet the Ukrainian nuclear engineer making spirits in Puhoi | 10ml Perfume Bottle
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Plastic Cosmetic Jar
Our group through specialist training. Skilled expert knowledge, sturdy sense of assistance, to fulfill the provider needs of shoppers for Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Japan , Angola , Namibia , When you are keen on any of our items following you view our product list, please feel free to make contact with us for inquiries. You'll be able to send us emails and get in touch with us for consultation and we shall respond to you as soon as we are able to. If it's convenient, you could find out our address in our web site and come to our enterprise. or additional information of our items by yourself. We're generally ready to build lengthy and steady co-operation relations with any possible shoppers within the associated fields.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar - AJ-...
-
2017 Latest Design Small Pill Bottle - aluminu...
-
Chinese wholesale Luxury Cosmetic Jar - 3ml / ...
-
Factory supplied Cosmtic Container - AJ-02 ser...
-
Personlized Products Round Shape Cosmetic Jars ...



