Newly Arrival Free Nail Samples Container - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | 10ml Perfume Bottle
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
We can easily normally satisfy our respected buyers with our excellent high-quality, excellent selling price and good service due to we've been far more expert and more hard-working and do it in cost-effective way for Newly Arrival Free Nail Samples Container - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: America , Uruguay , New Orleans , We have more than 8 years of experience in this industry and have a good reputation in this field. Our products have won praise from customers worldwide. Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Discount wholesale 35g Skin Care Cream Jar - 1...
-
Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles...
-
Good Wholesale Vendors Amber Cosmetic Glass Jar...
-
Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - 40ml...
-
High reputation Perfume Bottle 5ml - 1L plasti...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...











