Factory Promotional Cosmetics Cream Empty Box - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
Security Minister: Airport baggage checks not as good as they might be | Custom Perfume Bottles
We now have a skilled, performance team to supply good quality services for our consumer. We often follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Factory Promotional Cosmetics Cream Empty Box - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Philippines , Argentina , Nairobi , Item have passed by means of the national qualified certification and been well received in our main industry. Our expert engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We are able to also deliver you with cost-free samples to meet your specifications. Ideal efforts will probably be produced to provide you the most beneficial service and solutions. Should you be interested in our company and solutions, please make contact with us by sending us emails or call us straight away. To be able to know our solutions and enterprise. ar more, you'll be able to come to our factory to see it. We'll constantly welcome guests from all over the world to our firm. o build business enterprise. elations with us. Please feel absolutely free to speak to us for organization. nd we believe we will share the best trading practical experience with all our merchants.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Cheapest Factory Small Empty Perfume Bottles - ...
-
OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Aluminum Containe...
-
Professional Design Golden Cosmetic Jar - 50ml...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Packaging - ...
-
Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottl...
-
New Arrival China Transparency Perfume Bottles ...

