Factory source Face Cream Jar 122g - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 105 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Custom Perfume Bottles
Our company aims to operating faithfully, serving to all of our customers , and working in new technology and new machine constantly for Factory source Face Cream Jar 122g - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Romania , Amsterdam , Tunisia , Our company has already had a lot of top factories and qualified technology teams in China, offering the best goods, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, skilled operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic ...
-
Best Price for 50g Round Cream Jar - 350ml / 5...
-
China Cheap price Refillable Perfume Bottle - ...
-
New Arrival China Card Perfume Bottle - 5 ml a...
-
Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles...
-
Excellent quality Water Spray Bottle - 50ml cl...




