Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glow by J Lo Changed the Celebrity Fragrance Market. It Also Had a Controversial Start | Custom Perfume Bottles
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | 10ml Perfume Bottle
We keep on with our business spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create much more worth for our customers with our rich resources, state-of-the-art machinery, experienced workers and exceptional providers for Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nepal , Hyderabad , Holland , Our qualified engineering team will usually be prepared to serve you for consultation and feedback. We've been able to also deliver you with absolutely free samples to meet your needs. Best efforts might be made to offer you the ideal service and items. For anyone who is interested in our company and products, be sure to make contact with us by sending us emails or contact us right away. In order to know our solutions and organization. ar more, you can come to our factory to determine it. We are about to usually welcome guests from around the globe to our corporation. o create small business relations with us. Please genuinely feel no cost to speak to us for enterprise. nd we believe we have been gonna share the most effective trading practical experience with all our merchants.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 5g mini pl...
-
Chinese wholesale Empty Lotion Pump Bottles - ...
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 47mm gold alum...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 10ml ...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
New Arrival China 2oz Cosmetic Jar - 250ml sil...




