Factory directly Facial Cream Packaging - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
To be a result of ours specialty and service consciousness, our enterprise has won an excellent status between buyers all around the globe for Factory directly Facial Cream Packaging - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , panama , Ecuador , we have complete material production line, assembling line , quality control system, and the most importantly, we have many patents technology and experienced technical&production team, professional sales service team. With all those advantages, we are going to create"the reputable international brand of nylon monofilaments", and spreading our products to every corner of the world. We are keep moving and try our best to serve our customers.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Factory Price For Diamond Acrylic Jar - 100ml ...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 400ml...
-
Professional Design 100g Bamboo Cream Jar - 89...
-
Factory directly supply 50ml Pushing Down Lotio...
-
Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 500ml al...
-
Good User Reputation for Blue Pill Bottle - 25...

