2017 China New Design Cosmetic Cream Empty Jar - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
Using a complete scientific top quality management program, great high-quality and fantastic religion, we win great track record and occupied this area for 2017 China New Design Cosmetic Cream Empty Jar - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Denver , azerbaijan , Mexico , We have a professional sales team, they have mastered the best technology and manufacturing processes, have years of experience in foreign trade sales, with customers able to communicate seamlessly and accurately understand the real needs of customers, providing customers with personalized service and unique products.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Factory directly supply Custom Design Glass Per...
-
Good Quality Glass Jars White - 750ml aluminum...
-
Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottl...
-
China New Product Acrylic Cosmetic Facial Cream...
-
New Delivery for Blusher Packaging Container - ...
-
Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle -...



