OEM Customized 400ml Pet Plastic Cream Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Market Share, Growth by Top Company, Application, Trends and Forecasts by 2021 | Custom Perfume Bottles
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Aluminum Perfume Bottle
High-quality comes 1st; assistance is foremost; business enterprise is cooperation" is our business enterprise philosophy which is constantly observed and pursued by our business for OEM Customized 400ml Pet Plastic Cream Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: British , Bangladesh , Malta , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to for you of fantastic good quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We are confident that we have been going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Professional China Black Red Cosmetic Jar - 10...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 1...
-
High Quality Solid Air Freshener Plastic Contai...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - Luxu...
-
2017 Good Quality Crystal Perfume Bottle - 280...
-
100% Original 50ml Aluminum Cream Jar - 15 ml ...




