Top Quality Plastic Pen Shaped Fine Mist Bottles - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Jo Malone Scents China Opportunity With Tmall | Aluminum Perfume Bottle
Good quality comes to start with; service is foremost; organization is cooperation" is our enterprise philosophy which is regularly observed and pursued by our firm for Top Quality Plastic Pen Shaped Fine Mist Bottles - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Turkey , Sri Lanka , We will continue to devote ourselves to market & product development and build a well-knit service to our customer to create a more prosperous future. Please contact us today to find out how we can work together.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
OEM Customized Glass Dropper Leak Proof Bottle ...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...
-
2017 Latest Design Small Pill Bottle - aluminu...
-
China OEM Supplement Packaging - AJ-10 series ...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 1...











